Thursday, May 4, 2017

Kičica – šumska biljka za poboljšanje probave i općeg zdravlja


Kičica je zeljasta samonikla biljka s cvjetovima crvenoružičaste boje, slabog aromatičnog mirisa i oštra i gorka okusa. Cvate od lipnja do kolovoza, a dobro uspijeva na šumskim livadama na toplom tlu. Moguće ju je kod kuće lako uzgojiti iz sjemena, a u takvim uvjetima potrebno joj je mnogo vode i sunca. Obrana biljka veže se u snopove koji se suše u hladu.


Biljka ima vrlo sitno i plitko korijenje zbog čega se lako uništi prilikom čupanja, tako da se pri branju gornja polovina stabljike treba pažljivo odrezati škarama, ostavljajući korijen netaknut kako bi mogla dalje rasti i razmnožavati se.

kicica2

Njezino ime na latinskom, Erythraea centarium, prevodi se kao biljka od stotinu zlatnika jer se u narodnoj medicini koristi za rješavanje brojnih zdravstvenih tegoba, a bogata je natrijem i željezom. Najvažnija ljekovita tvar je eritrocentaurin, a sadrži u manjim količinama i eterično ulje, palmitinsku kiselinu, stearin, šećer i eritarin.

Od kičice se prave čajevi, vina, rakije, prašci i tinkture, a lista ljekovitog djelovanja ove biljke je duga:

Poboljšanje rada probavnog sustava – preparati od kičice mogu ubrzati probavu, potaći izlučivanje želučanog soka i peristaltiku crijeva te pojačati apsorpciju hranjivih sastojaka u crijevima.
Ublažavanje simptoma bolesti želuca i crijeva – kičica pomaže u ublažavanju želučane kiseline što smanjuje nadraženost želuca i nagon za povraćanjem, smiruje grčeve, otklanja bolove u želucu i simptome nervoznog želuca, a također i uništava nametnike u crijevima, čisti crijeva od nagomilanih štetnih tvari, pomaže kod nadutosti, proljeva, zatvora i hemeroida.
Pomaže kod psihosomatskih bolesti vezanih uz prehranu – sve češće se kičica koristi kod prevladavanja odbojnosti prema hrani te kao pomoć u prevladavanju anoreksije nervoze jer otvara apetit podražavajući žlijezde na lučenje probavnih sokova.
Poboljšanje cirkulacije krvi – kao i većina gorkih biljki, i kičica pospješuje krvotok zbog čega se u narodu koristi kao prirodan lijek protiv slabokrvnosti.
Snižavanje tjelesne temperature – smatra se da biljka potiče znojenje kod ljudi koji boluju od upalnih procesa, čime snižava tjelesnu temperaturu, pomaže organizmu izlučivanje štetnih tvari i poboljšava opće stanje imunološkog sustava.
Pomaže radu jetre i žučnog mjehura – sastojci biljke stimuliraju proizvodnju žuči i njezin protok od žučnog mjehura, što pomaže i jetri pri uklanjanju toksina.
Pomaže u regulaciji šećera u krvi – smatra se da kičica poboljšava lučenje inzulina, a nova istraživanja dokazala su kako biljka djeluje kao antioksidans ublažavajući negativne promjene na stanicama u osoba oboljelih od dijabetesa.kicica2
Čajeve od kičice bolje je pripremati s hladnom vodom kako bi se sačuvali svi ljekoviti sastojci. Iako je vrlo gorkog okusa, ne preporučuje se zaslađivati ga medom, a posebno ne šećerom. Pokušavajući popraviti gorki okus šećerom samo ćemo potaknuti želudac na veće izlučivanje kiseline.


Donosimo nekoliko recepata za napitke od kičice.

Jednostavan čaj od kičice

Jednu žlicu suhe kičice potrebno je preliti s 250 ml hladne vode, ostaviti da stoji 10 sati uz povremeno miješanje, te konzumirati prije jela bez dodataka.

Čaj od kičice za poticanje želučanih sokova

Sastojci: 20 g kičice, 10 g pelina, 20 g korijena anđelike i 50 g hajdučke trave, 200 ml vode

Biljke se međusobno izmiješaju, a potom se izdvoji jedna čajna žličica, prelije s litrom hladne vode te vrlo kratko prokuha (oko 3 minute). Čaj se pije 3 puta dnevno, prije svakog velikog obroka.

Čaj od kičice za ublažavanje kašlja

Potrebno je pomiješati žlicu biljke kičice i pelina, preliti s 250 ml vrele, ali ne kipuće vode i pričekati da se malo ohladi. Uzimati žlicu čaja svakih pola sata kako bi se suzbio jaki kašalj. Djeca trebaju uzimati žlicu čaja svakih sat vremena.

Čaj od kičice protiv povraćanja

U 4 dl prokuhane vode stavlja se 1 žlica usitnjenog lista i cvijeta kičice i 1 žlica usitnjene hajdučke trave. Čaj treba odstajati 2 sata, a zatim ga treba dobro procijediti. Pije se po potrebi, kada se osjeti mučnina.

Vino od kičice

Sastojci: 30 g metvice, 30 g kičice, 1 limun, 1 l bijelog vina

Metvicu, kičicu i narezani limun s korom prelijemo litrom vina. Mješavinu ostavimo 10 dana, procijedimo i spremimo u staklene boce. Čaša vina prije glavnog jela otvara apetit, pospješuje probavu i smiruje žučni mjehur.

Tinktura od kičice protiv nadutosti

Sastojci: 20 g kičice, 20 g kamilice, 20 g djeteline, 20 g nane, 20 g matičnjaka, 1 litra rakije od plemenite vinove loze


Sastojci se preliju rakijom, ostave stajati 10 dana bez miješanja, ali uz povremeno mućkanje. Potrebno je piti pola decilitra tinkture pola sata prije jela kako bi se spriječila nadutost nakon obroka.

Izvor: krenizdravo.rtl.hr

No comments:

Post a Comment

The Health Benefits of Coconut Oil

One of the hottest products in the health food stores today is organic coconut oil. Once maligned because it is largely composed of satura...